19 november 2017

Keurmeesters

Jongste puppy’s, puppy’s en reuen:

Mw. Chantal Kok-van der Horst

Teven:

Dhr. Theo van der Horst

Beste Teef en BIS: Zapphire Girl from Dawi’s Rhapsody

Beste Reu en BOS: Oriflamme Fiery Lucifer

Res. Beste reu: Delin’s Blue Diamonds Burghley

Res. Beste teef: British Cooper Emerson Fittipaldi

 

Beste jongste puppy: Britsh Cooper Niki Lauda

Beste puppy: Linmarrick King of Swing

Beste jeugd: Yenoble Wood’s Kickstart Kimmy

Beste zelf gefokte teef: British Cooper Healey Austin

Beste veteraan: Fine Features from Dawi’s Rhapsody

Beste Koppel: E. Berenbak

Beste Fokkerijgroep: British Cooper

 

Jongste Puppyklasse Reuen

1 Veel Belovend

British Cooper Nigel Mansel (Brumberhill Back ‘T Future – British Cooper Emerson Fittipaldi)

2 Veel Belovend

Kyloe’s Cale (Voodoo Games from Dawi’s Rhapsody – Kyloe’s Witty Wanda)

Abs.

Beaubeau of the Wooden Barrel

 

 Jongste Puppyklasse Teven

1 Veel Belovend Beste jongste puppy

British Cooper Niki Lauda (Brumberhill Back ‘T Future – British Cooper Emerson Fittipaldi)

2 Veel Belovend

British Cooper Max Verstappen (Brumberhill Back ‘T Future – British Cooper Emerson Fittipaldi)

3 Veel Belovend

Trix (Arasch Bordermona – Tuco)

4 Belovend

Kyloe’s Call Me Zoë (Voodoo Games from Dawi’s Rhapsody – Kyloe’s Witty Wanda)

Abs.

Tikkel of the Wooden Barrel

 

Puppyklasse Reuen

1 Veel Belovend Beste puppy

Linmarrick King of Swing (Oriflamme Fiery Lucifer – Linmarrick Give Me Gimmick)

2 Veel Belovend

Fortune Cookie from Dawi’s Rhapsody (York Z Romanova Chovu – Oilily Girl from Dawi’s Rhapsody)

3 Veel Belovend

British Cooper Moss Stirling Sir (Hobbit’s Vitali Klitschko – British Cooper Healey Austin)

4 Veel Belovend

British Cooper Milton da Silva (Hobbit’s Vitali Klitschko – British Cooper Healey Austin)

# Veel Belovend

Something Special v.d. Ossekoele (Oriflamme Fiery Lucifer – Nova Femi v.d. Ossekoele)

# Belovend

Brackenfell Instant Replay (Shiftyfox Tried and Tested – Brackenfell Tainted Love)

# Belovend

Gradje van de Hoge Zevend (Voodoo Games from Dawi’s Rhapsody – Mara)

# Belovend

 Truly Tarek v.d. Ossekoele (Belus HE v.d. Ossekoele – Fantastic Fanny of San Gregor)

 

Puppyklasse Teven

1 Veel Belovend

Eye-Catcher from Dawi’s Rhapsody (Very Famous Joep v.d. Border-Meute – Vampire Kisses from Dawi’s Rhapsody)

2 Veel Belovend

British Cooper McLaren Bruce (Hobbit’s Vitali Klitschko – British Cooper Healey Austin)

3 Belovend

Guusje van de Hoge Zevend (Voodoo Games from Dawi’s Rhapsody – Mara)

4 Belovend

Ginger Spice from Dawi’s Rhapsody (Kyloe’s Your the Turn in Me – So Nice from Dawi’s Rhapsody)

# Belovend

Linmarrick Kingcup Confetti (Oriflamme Fiery Lucifer – Linmarrick Give Me Gimmick)

# Belovend

Flower Girl from Dawi’s Rhaposdy (York Z Romanova Chovu – Oilily Girl from Dawi’s Rhapsody)

# Belovend

Linmarrick Kingsize Candy (Oriflamme Fiery Lucifer – Linmarrick Give Me Gimmick)

Abs.

Never Boring Golden Lilly (Famousboy of Limit Stone – Bohemian Girl av Bjerkeved)

 

REUEN

Jeugdklasse

1 Zeer Goed

Pitlochry’s Yosh (Barbar de la Grande Armee – Pitlochry’s Valery)

2 Goed

Chevy Luna Dino Amerosen (Conundrum Dino Cooper – Luna)

 

Tussenklasse

1 Uitmuntend

Obviously Luke of San Gregor (Lucky-Luke of San Gregor – Remony Orcadian Sunset)

2 Uitmuntend

Connor (Conundrum Dino Cooper – April)

3 Zeer Goed

Baxter Luna Dino Amerosen (Conundrum Dino Cooper – Luna)

4 Zeer Goed

Woody (Call me River du Bois Caïman – Morgan)

 

Openklasse

1 Uitmuntend RCAC

Delin’s Blue Diamonds Burghley (Cosmic Dancer v.d. Ossekoele – Honey Blue from Dawi’s Rhapsody)

2 Uitmuntend

British Cooper Katayama Takazumi (Conundrum Dino Cooper – British Cooper Emerson Fittipaldi)

3 Uitmuntend

Kyloe’s Your the Turn in Me (Voodoo Games from Dawi’s Rhapsody – Kyloe’s Honesty Hera)

4 Uitmuntend

Oliver Twist v.d. Ossekoele (Twinkle Thunderball Kuburumba – Otterstone Enna Enya)

# Uitmuntend

Linmarrick Fame and Fortune (Favourite Fenwick of Briddy’s Home – Linmarrick Dutch Delight Jingle)

#Zeer Goed

Limited Edition v.d. Ossekoele (Caracole du Bois Caïman – Otterstone Enna Enya)

# Zeer Goed

Barton (Cosmic Dancer v.d. Ossekoele – April)

# Zeer Goed

Saturnus from Dawi’s Rhapsody (Lightsome River of Briddy’s Home – Falcon Jewel from Dawi’s Rhapsody)

# Zeer Goed

Linmarrick Figaro Foxtrot (Favourite Fenwick of Briddy’s Home – Linmarrick Dutch Delight Jingle)

# Zeer Goed

Nylan Nando v.d. Ossekoele (Rhozzum Emil – Fantastic Fanny of San Gregor)

# Goed

Xeppe v.d. Thij (Otterstone Enzo Ezio – Quirine v.d. Thij)

 

Fokkersklasse

1 Uitmuntend

British Cooper Ayrton da Silva (Conundrum Co-Writer – Cooper)

 

Veteranenklasse

1 Uitmuntend VCAC

Admiral Dundee v.d. Ossekoele (Rhozzum Emil – Tynedale Allistair Asta)

 

Kampioensklasse

1 Uitmuntend CAC BOS

Oriflamme Fiery Lucifer (Gueville Hywel Ever Blue – Glen Mara Half Way to Heaven)

2 Uitmuntend

Conundrum Dino Cooper (Conundrum Harkaway – Conundrum Vixen)

3 Uitmuntend

Windrush v.d. Thij (Twinkle Thunderball Kuburumba – Melrose v.d. Thij)

Abs.

Watch Out from Dawi’s Rhapsody (Dandyhow Dr. Walter – Lent Lily of Briddy’s Home)

 

TEVEN

Jeugdklasse

1 Uitmuntend JCAC Beste jeugdhond

Yenoble Wood’s Kickstart Kimmy (Meadowlake In Vino Veritas – Yenoble Wood’s Isn’t She Lovely)

2 Uitmuntend

Chilli Pepper from Dawi’s Rhapsody (Oriflamme Fiery Lucifer – Lovely Music from Dawi’s Rhapsody)

3 Uitmuntend

Rhythm and Blues v.d. Ossekoele (Oriflamme Fiery Lucifer – Otterstone Enna Enya)

4 Uitmutend

Fenne (Badgerbeck Phelan – Hobbit’s Emotion Pure)

# Zeer Goed

Quinn of Marscha’s Pride (British v. Chitanehof – Pitlochry’s Roxanne)

# Zeer Goed

Chelsey Luna Dino Amerosen (Conundrum Dino Cooper – Luna)

# Zeer Goed

Daya (Conundrum Dino Cooper – Haezel Border of Dirty Devil)

# Zeer Goed

Aefre (Bercut for Borderranch – Kissable Kathy of San Gregor)

# Goed

Zusje v.d. Thij (Glebeheath Lewis N’Hjelme – Querine v.d. Thij)

# Goed

Forever Joy of Coopers Border (Caracole du Bois Caïman – Zemyna Larissa v.d. Ossekoele)

 

Tussenklasse

1 Uitmuntend

Twiggy Tiff v Voirtrappe (Linmarrick Djolly Djumper – Ophelia Ophira v Voirtrappe)

2 Uitmuntend

Precious Lady v.d. Ossekoele (Oriflamme Fiery Lucifer – Fantastic Fanny of San Gregor)

3 Uitmuntend

Yenoble Wood’s Jumanah Tári (Linmarrick Djolly Djumper – Yenoble Wood’s Galadriel Gauri)

4 Uitmuntend

Blue Diamond from Dawi’s Rhapsody (Very Famous Joep v.d. Border-Meute – Fine Features from Dawi’s Rhapsody)

# Uitmuntend

Cassey (Conundrum Dino Cooper – April)

# Zeer Goed

Morning Queen v Nomacasso (Call Me River du Bois Caïman – Janis-Jamie-Lee v Nomacasso)

# Zeer Goed

Blue Sapphire from Dawi’s Rhapsody (Very Famous Joep v.d Border-Meute – Fine Features from Dawi’s Rhapsody)

# Zeer Goed

That’s My Gleamer Girl (Bordysk’s Irish Duke – That’s My Comfort Zone)

# Goed

Angel of Love from Dawi’s Rhapsody (Watch Out from Dawi’s Rhapsody – So Nice from Dawi’s Rhapsody)

 

Openklasse

1 Uitmuntend CAC BIS

Zapphire Girl from Dawi’s Rhapsody (Brackenfell Bok to Bach – Oilily Girl from Dawi’s Rhapsody)

2 Uitmuntend

Nova Femi v.d. Ossekoele (Rhozzum Emil – Fantastic Fanny of San Gregor)

3 Uitmuntend

Hjerte Bliss v.h. Kaapse Bos (Bordyk’s Irish Duke – Yenoble Wood’s Flying Fhoebe)

4 Zeer Goed

Kissable Kathy of San Gregor (Meadowlake In Vino Veritas – Famous Fennah of San Gregor)

# Zeer Goed

Crazy Love of Coopers Border (En’Baardiz Keaton – Zemyna Larissa HE v.d. Ossekoele)

# Zeer Goed

Yenoble Wood’s Isn’t She Lovely (Linmarrick Djolly Djumper – Yenoble Wood’s Galadriel Gauri)

# Zeer Goed

Kyloe’s Perfect Pearly (Tynedale Alonso – Kyloe’s Incredible Irizz Isha)

# Zeer Goed

Mara (Kyloe’s Quickest Quincy – Natalja)

# Zeer Goed

Lady Jane v Nomacasso (Cosmic Dancer v.d. Ossekoele – Janis-Jamie-Lee v Nomacasso)

Abs.

Fritzens Fruitcake (Hobbit’s Wyatt Earp – Yenoble Wood’s Heavenly Hayleigh)

Abs.

Linmarrick Give Me Gimmick (Baillieswells Knockando – Linmarrick Dutch Delight Jingle)

 

Fokkersklasse

1 Uitmuntend

British Cooper Healey Austin (Dandyhow Figaro at Glebeheath – British Cooper Ciuseppe Farina)

2 Uitmuntend

Oilily Girl from Dawi’s Rhapsody (Eddie Fleret Moravia – Lent Lily of Briddy’s Home)

 

Veteranenklasse

1 Uitmuntend VCAC Beste veteraan

Fine Features from Dawi’s Rhapsody (Sir Bedivere of Briddy’s Home – Cayra Cyara from Dawi’s Rhapsody)

2 Uitmuntend

Falcon Jewel from Dawi’s Rhapsody (Sir Bedivere of Briddy’s Home – Cayra Cyara from Dawi’s Rhapsody)

3 Uitmuntend

Tynedale Allistair Asta (Xcalibur of the Whiskered Gentry – Joyful Janique v.d. Ossekoele)

4 Uitmuntend

Jalah Jamilah v.d. Ossekoele (Rhozzum Columbo – Vehra Vero-Nique v.d. Ossekoele)

# Uitmuntend

Lent Lily of Briddy’s Home (Favourite Fenwick of Briddy’s Home – Entirely Erin of Briddy’s Home)

# Uitmuntend

Venit Vidit Vicit v.d. Ossekoele  (Mosae Borders Aonghus Luke – Jalah Jamilah v.d. Ossekoele)

# Zeer Goed

Endless Jazz from Dawi’s Rhapsody (Aramis of Limit Stone – Adventuress from Dawi’s Rhapsody)

 

Kampioensklasse

1 Uitmuntend RCAC

British Cooper Emerson Fittipaldi (Brumberhill Benchmarked – British Cooper Ascari Avanti)

2 Uitmuntend

Vampire Kisses from Dawi’s Rhapsody (Toftahill Game On – Fine Features from Dawi’s Rhapsody)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tinki.nl